Lijepo je imati savjest.
Savjest je onaj vrag koji vas gricka, štipa, probada, navlači, pa ako ništa ne pomaže, onda vas ugrize.
Žestoko, tako da sve pamtite.
Idete u školu, zaredate sve petice, pa kada vam ponosni tajo dođe na roditeljski, uzdignute glave, ponosno cvate ko poriluk na mjesečini, dok razrednica čita vaše ocjene.
Pa hinjeno zamoli na glas, da ponovi ocjene iz matematike, jer kao, nije čuo, a ono sve petice, a u razredu svi imaju kolac.
Onda razrednica doda, Da gospodine, vaša kćerka je baš savjesna učenica. Da, njegova je kćerka vedra, ali ozbiljna, jer nju ne grize ništa, a kamo li savjest.
Pa je savjesno završila fakultet.
Zaposlila se odmah potom, bez ikakvih problema jer je bila dobra i savjesna studentica.
Pa sada lijepo radi u apoteci u bijeloj kuti, savjesna magistra.
Nikada je nije grizla savjest.
Toliko je čitala i slušala o tome kako ljude grize savjest, evo, pisalo u novinama, jedan je lopov pokro neku staru babu, pa se kasnije prijavio policiji, jer ga je grizla savjest.
Dosta puta je razmišljala o tome, pitala se ima li ona uopće savjesti, jer je čula da to grize, a nju ne grize ništa.
Ima čistu savjest, pa nema što gristi.
I onda je došao dan came outa.
Dan kada se outala. Izašla je iz ormara.
U apoteku ulazi mlada žena, Dobar dan, Dobar dan, pruža recept.
Naša junakinja čiste savjesti, koju nikada ništa nije ugrizlo, odjednom se trzne, oči joj iskoče, vratne žile nabreknu, pocrveni u licu, činilo se da će joj lice eksplodirati.
Snažno grčenje u želucu, rukama se primi za stomak, sagne se, kašlje kao da će povratiti.
Mlada žena se naginje preko pulta, Gospođo, gospođo, mogu li Vam pomoći? Zove u pomoć, ali avaj, u apoteci nema nikoga, sirota izbeljenih očiju, žila na vratu koje samo ne iskoče, koja se grči na podu, kašlje kao da će povratiti, sama je u smjeni.
Nakon minutu, apotekarica ustaje. Još je crvena u licu, samo to crvenilo pokazuje da se nešto događalo samo minutu prije.
Prima recept sa pulta, pruža ga mladoj ženi, trijumfalno se smiješeći, veselo čak, jer shvatila je da i ona savjest ima, jer je upravo osjetila grižnju savjesti, pa kaže:
Oprostite gospođo, ja Vam lijek izdati ne mogu, jer se pozivam na grižnju savjesti, koja me upravo strašno ugrizla. Mene savjest priječi da vam izdam kontracepcijske pilule.
Mlada žena gleda, vjerovati ne može. Štipa se po ruci, da li je to samo san ili je java.
Ili samo otok Java, gdje je devedeset posto stanovnika islamske vjeroispovjesti.
Ili je ipak u nekoj bližoj džamahiriji.
Jadnica koju je savjest tako opako ugrizla sama je u apoteci, pa joj niko drugi ne može izdati lijek.
Radi se o apoteci na zagrebačkom Jordanovcu, ulica Dobri dol.
Apoteka je privatna, a namjena joj je između ostaloga prodavati lijekove, a između ostalog i kontracepcijske pilule.
Koje očito nemreš kupit u jednoj smjeni.
Pa će valjda, na vrata objesiti napis:
RADNO VRIJEME
Nesavjesna magistra ponedjeljkom, srijedom, petkom i nedjeljom od 8 – 15
utorkom, četvrtkom, subotom od 15 – 20
Savjesna magistra ponedjeljkom, srijedom, petkom i nedjeljom od 15 – 20
utorkom, četvrtkom, subotom od 8 – 15
Ili neće napisati ništa, po sistemu ujeo vuk magare. Ko jebe pacijente, liječnike koji recepte pišu.
Tome u prilog govori i izjava vlasnice apoteke, koja uopće stvar ne želi komentirati.
Jer oni će prodavati ono što oni oće i kome oće.
Nisam siguran da odbijanje prodaje lijeka na osnovu izdanog recepta nije kažnjivo.
Ja osobno, priznam, nikada nisam pio ni trošio kontracepcijske pilule, časna riječ, ali sam upoznat da postoje slučajevi kada liječnici izdaju recept za pilule kada postoje određeni poremećaji u organizmima žena, pa pilula u tom slučaju služi kao lijek.
Nije samo funkcija pilule prevencija one narodne Poslije jebanja nema kajanja, nego u mnogim slučajevima ima funkciju lijeka.
To znam ja koji nikada nisam pio pilule, a trebala bi znati apotekarica.
Ta žena ima hendikep koji je ozbiljno diskvalificira za posao koji radi. Prema tome, može se prekvalificirat.
Pa bit informatičarka, kako kaže ministrica Divjak, jel tako gospodine ministre zdravstva?
A i Vi šutite. Prst u uho, ko da pjevate gange!
Uvijek postoji način. A žene su danas bistre i lukave!
Ima u Zagrebu jako puno ljekarni, prema tome, treba zaobilazit ljekarnu u kojoj ljudima ne žele izdavati propisan ljekove, nego po vlastitom nahođenju.
I savjesti.
DJELATNICA ljekarne na zagrebačkom Jordanovcu jednoj je djevojci odbila dati kontracepcijske pilule pozivajući se na priziv savjesti.
“Djelatnica ljekarne mi je odbila izdati ginekološki propisane kontracepcijske pilule koje koristim zbog preobilnog menstrualnog krvarenja, a i kao metodu kontracepcije. Pozvala se na priziv savjesti jer ona ‘po svojim uvjerenjima ne podržava korištenje kontraceptivnih pilula kao metodu kontracepcije’. U ljekarni nije radio nitko osim nje, te mi nitko drugi nije mogao izdati te tablete, a djelatnica mi je rekla da dođem ujutro kad nje nema. Kako ona to može odlučiti? Najprije ginekolozi, sada i ljekarnici, pa dokle će to ići?”, komentira djevojka.
Vlasnica ljekarne potvrdila da se događaj zbio
Sandra Čelina, vlasnica ljekarne, potvrdila je da je do spornog događaja stvarno došlo.
“Naravno da sam upoznata s time, ja sam voditeljica ljekarne. Dogodilo se to jer je druga osoba bila bolesna, ali ja vama i tako nisam dužna ništa odgovarati”, rekla je Sandra Čelina i napomenula da je svoje očitovanje poslala Hrvatskoj ljekarničkoj komori.
Iz Komore kažu da su ovog mjeseca na njihovu adresu pristigle dvije žalbe. Ujedno jedine ove godine.
“U periodu od 1.1.2018. do 12.11.2018. zaprimljena je jedna žalba koja se odnosi na priziv savjesti djelatnika u ljekarnama i koja je trenutno u postupku rješavanja pred nadležnim Povjerenstvom za etiku i deontologiju. Pored navedene žalbe, zaprimljen je i jedan upit iz kojeg nije u potpunosti jasno da li se radi o uskraćivanju izdavanja lijeka zbog priziva savjesti ili nekom drugom razlogu uskraćivanja izdavanja lijeka sukladno važećem Zakonu o ljekarništvu i Pravilniku o propisivanju i izdavanju lijekova na recept (stručna procjena da bi lijek mogao ugroziti zdravlje pacijenta, neispravna medicinska dokumentacija, slučaj prijetnje ili nasilnog ponašanja pacijenta)”, kažu iz Komore.
Priziv savjesti radnika i radnica u ljekarnama definiran je Kodeksom ljekarničke etike i deontologije Prema stavku trećem, članku 12. Kodeksa: “Magistar farmacije ima pravo priziva savjesti samo ako time ne dovodi u opasnost zdravlje i život bolesnika”.
Ljekarne moraju osigurati rad na način da osoba dobije pilule
Višnja Ljubičić, pravobraniteljica za ravnopravnost spolova, napominje da je pravo na priziv savjesti individualno. U slučajevima kada se radnik ili radnica u ljekarni poziva na priziv savjesti, ljekarne su „dužne organizirati svoj rad na način da korištenje prava na priziv savjesti ne ometa rad zdravstvene ustanove ili ljekarne u cjelini i onemogućava je u pružanju pojedinih usluga“.
Budući da u prošlotjednom slučaju do takve organizacije rada nije došlo, pravobraniteljica smatra da je prekršen Kodeksa ljekarničke etike i deontologije.
“U ovom konkretnom slučaju, ukoliko ljekarna kao ustanova u cjelini nije u mogućnosti izdati određeni lijek zbog priziva savjesti svojih djelatnika, smatram da to označava dovođenje u opasnost zdravlja korisnika”, rekla je Višnja Ljubičić