n/r Zastupnicama i zastupnicima svih saborskih klubova
Zagreb, 29. 9. 2022.
Predmet: Pismo s reakcijom dr. Miranda Mrsića povodom raspave o izmjenama
Zakona o zdravstvenoj zaštiti
Poštovane saborske zastupnice i zastupnici,
Potaknut nedavno iznijetim stavovima ministra zdravstva Vilija Beroša, tijekom rasprave o izmjenama Zakona o zdravstvenoj zaštiti dužan sam Vas upozoriti na probleme koji će nastati usvajanjem ovakvog prijedloga zakona. Ne samo da neće donijeti boljitak zdravstvenom sustavu, pa samim time niti našim građanima u zdravstvenoj potrebi, već će unijeti nered i nejednako postupanje prema zaposlenima u sustavu zdravstva.
Naime, ministar Beroš uputio je u proceduru Konačni prijedlog Zakona o dopunama Zakona o zdravstvenoj zaštiti kojim se liječnicima, koji prema općem propisu o reprezentativnosti nisu imali dovoljan broj članova da bi stekli reprezentativnost, omogućava reprezentativnost za kolektivno pregovaranje.
Zakon o reprezentativnosti donesen je u suglasju sa sindikalnim središnjicama i to je zakon koji regulira međusobne odnose sindikata posebno na području kolektivnog pregovaranja. Stav središnjica prilikom donošenja zakona bio je da je reprezentativan onaj sindikat koji ima 20% članova od ukupnog broja sindikalno organiziranih radnika. U slučaju da sindikat ima manji broj članova moguće je da se sindikati udruže i tako osiguraju reprezentativnost. Zadnji primjer tog udruživanja je kod pregovora u Croatia airlines-u gdje su se sindikat pilota i sindikat kabinskog osoblja sporazumjeli da zajedno pristupe pregovorima.
Nemogućnost sindikata liječnika da si osigura reprezentativnost većim učlanjivanjem liječnika u sindikat ili sporazumom s drugim sindikatima kako bi si osigurali reprezentativnost za kolektivno pregovaranje, kao ključna motivacija ministra za izmjene Zakona o zdravstvenoj zaštiti kako bi se pogodovalo jednom sindikatu jest izravno miješanje Vlade u slobodu sindikalnog organiziranja.
Ne samo da je pravno dvojbeno da se jednim propisom koji nema nikakve veze s kolektivnim pregovaranjem uređuje pitanje koje je uređeno općim propisom kako bi se pogodovalo jednoj skupini zaposlenih u zdravstvenom sustavu nego je i skandalozno da u uvjetima kada Europska unija traži od Hrvatske poticanje sustava kolektivnog pregovaranja ministar Beroš svojim prijedlogom zakona u kompletu narušava taj sustav otvarajući time vrata strukovnom kolektivnom pregovaranju, koje će unijeti totalni nered ne samo među radnicima zdravstvenog sustava, već i radnicima u ostalim sektorima, ali i poslodavcima.
Ministar Beroš će biti zaslužan da će najveći dio vremena buduće vlade trošiti na strukovno kolektivno pregovaranje. Očito je da će o ovom Zakonu zadnju riječ dati Ustavi sud RH.
Također je krajnje neodgovorno da se totalno zanemaruje mišljenje sindikalnih središnjica i
poslodavaca u vezi navedene teme, i to onih koji izravno sudjeluju u kolektivnim pregovorima, stavljajući interese liječnika ispred svih ostalih.
Naši građani svakodnevno svjedoče lošem upravljanju zdravstvenim sustavom te nemogućnosti ostvarivanja svojih temeljnih prava u okviru zdravstvenog sustava, nedostatku liječnika i medicinskog osoblja, dugim listama čekanja, i činjenici da si sve više zdravlje mogu osigurati samo oni sa „dubokim džepom“. Umjesto da se ministar uhvati u koštac s navedenim problemima, ministar svojim zakonskim intervencijama, nanosi još veću štetu, koja će biti nepopravljiva, a za što ćete biti na kraju izravno odgovorni Vi ako glasate za ovaj prijedlog zakona. Stoga Vas pozivam da zaustavite najavljene dopune
Zakona o zdravstvenoj zaštiti!
Dr. Mirando Mrsić
Pismo dr. Miranda Mrsića povodom Beroševih izmjena Zakona o zdravstvenoj zaštiti_rujan 2022