Sudski proces bio je prekinut jer se čeka odluka Suda EU o europskom uhidbenom nalogu izdanom za šefom MOL-a
Kada se vrati iz Rusije bivši premijer Ivo Sanader morat će se posvetiti svojoj hrvatskoj realnosti u kojoj je za 18. srpnja zakazan početak ponovljenog suđenja njemu i predsjedniku uprave mađarskog MOL-a Zsoltu Hernadiju zbog primanja 10 milijuna eura mita prilikom prodaje Ine.
Nastavak ovog korupcijskog slučaja zbog kojeg je Sanader već bio pravomoćno osuđen, a presudu je srušio Ustavni sud RH, zakazan je nakon što je Vrhovni sud RH ukinuo odluku kojom je bio određen prekid procesa. Taj prekid je odredio Županijski sud u Zagrebu koji je zatražio prethodno mišljenje Suda EU zbog prijepora između Hrvatske i Mađarske oko europskog uhidbenog naloga za Hernadijem. Prekid suđenja istovremeno znači i prekid zastarnih rokova.
PREKIDOM SUĐENJA NITKO NIJE BIO ZADOVOLJAN
Međutim, na odluku o prekidu žalili su se i USKOK i obrane okrivljenika. Sanaderovi odvjetnici Jadranka Sloković i Čedo Prodanović upozorili su na nezakonitost odluke, budući da je u dijelu procesa sudjelovao sudac Ivan Turudić, koji je izuzet iz postupka protiv bivšeg premijera i šefa DORH-a. No, budući da je Turudić bio samo član sudskog vijeća koje je uputilo zahtjev s prethodnim pitanjem o europskom uhidbenom nalogu Sudu EU, Vrhovni sud RH taj argument nije prihvatio.
Ipak, prihvaćen je onaj dio žalbe prema kojem postupak protiv Sanadera i Hernadija nije trebao biti prekinut automatski nakon što je podnijet zahtjev Sudu EU. Iako Zakon o kaznenom postupku kaže da će se sudski postupak prekinuti kada se nacionalni sud obrati Sudu EU, Vrhovni sud je ocijenio kako odgovori na pitanja o europskom uhidbenom nalogu protiv Hernadija kojeg Mađarska na poštuje, nisu razlog za prekid.
Naime, i bez tih tumačenja, kao i bez samog Hernadija, postupak protiv njega i Sanadera može se voditi na sudu u Zagrebu. Tim više što je još 2014. godine odlučeno da će mu se suditi odsutnosti. “Da Sud EU i stane na stranu Hrvatske oko opravdanosti europskog uhidbenog naloga izdanog za gospodinom Hernadijem, to ne bi automatski značilo da će on biti uhićen i izručen Hrvatskoj”, objašnjava vijeće Vrhovnog sud RH svoju odluku nakon koje će suđenje Sanaderu i Hernadiju uskoro biti nastavljeno.
PODSJETIT ĆEMO VAS ZA ŠTO SU TOČNO OPTUŽENI
Prema optužnici Hernadi je još na samom startu 2008. godine počeo sa Sanaderom dogovarati deset milijuna eura mita kako bi ovaj, kao predsjednik hrvatske Vlade, učinio sve da se zaključi Prva izmjena i dopuna Ugovora o međusobnim odnosima dioničara Ine. Tom izmjenom Hrvatska je bez ikakvih osnova trebala MOL-u omogućiti prevladavajući utjecaj nad Inom.
Sanader je trebao dogovoriti i sklapanje Glavnog ugovora o izdvajanju plinskog poslovanja iz Ine, odnosno izdvajanju onog dijela plinskog poslovanja koji stvara gubitke te njegovo preuzimanje od strane Republike Hrvatske.
Sve što je zahtijevao Hernadi i potpisano je 30. siječnja 2009., a do kraja te godine Sanaderu je organizirana isplata dogovorene nagrade od deset milijuna eura mita. Pet mu je i isplaćeno preko računa jedne od tvrtki Roberta Ježića koji je to na sudu već i priznao.