Portal je nedavno proslavio dvije godine postojanja.
Pred deset dana.
Kad bih brojao koliko sam članaka pisao o SDP-u, koliko sam članaka pisao o HDZ-u, omjer bi bio negdje oko 60:40 u korist (ako to tako možemo nazvati) SDP-a.
Valja priznati da su teme koje pišem o HDZ-u puno čitanije, jerbo je SDP naprosto medijski nezanimljiv.
I Bogu i vragu.
Kad bi Davor Bernardić, na primjer oženio Sašu Sriću, to bi bila vijest koja bi bila puno manje čitana od recimo kratke crtice da se Vladimir Šeks napio u kolodvorskoj krčmi u Strizivojni.
Zašto je tome tako?
Mislim da je javnosti odavno jasno da se radi o tipovima koji su dosadni, pojma ni o čemu nemaju, a udaraju stalno u jednu žicu, monotono i nemaštovito.
Uspjeh SDP-a na svim ljestvicama rezultat je jedino totalne kriminalizacije HDZ-a, čiji članovi sada već javno bez imalo srama otimaju i kradu, pa birači, vođeni nagonom krda biraju drugu opciju, SDP.
Koja je katastrofalna. Koja diše neznanje punim plućima.
Zemlja je u užasnim problemima. Vrijeme je kad trebaju rješenja, brza i bolna.
Samo totalni luđak i idiot bi mogao vjerovati da bi ta rješenja mogli iznaći Davorko Vidović, Rajko Ostojić, Mladen Kešer, Tihomir Jaić, Grčić, Maras i slični ekonomski i stručni nevježe.
Odavno više ne čitam s pažnjom programe SDP-a, jer naprosto ne mogu s pažnjom čitati gluposti, s brda zdola nabacane teze koje ne piju vodu.
Za mene to rade drugi.
Evo, gospodin Željko Trkanjec, čovjek impozantnih živaca, proanalizirao je intervju Davora Bernardića Jutarnjem listu.
Nije problem u tome što je gospodin Bernardić u tom intervjuu izgovorio svu silu budalaština.
Intervjui se autoriziraju, pa je ono što je objavljeno u Jutarnjem, provučeno kroz filter SDP-ovih stručnjaka.
Što najviše govori o beznađu koje bi se moglo dogodit ako SDP osvoji dovoljno mandata za formirat vladu. Frajeri naprosto ne kuže i ne znaju.
Ali, vjerujem da ćemo ovaj puta imati sreće!
Pročitajmo članak gospodina Trkanjca. Jedino što valja priznati, gospodin Bernardić izgleda jako lijepo. I to je to!
Euractiv.hr prati izjave hrvatskih i važnijih europskih političara vezanih uz funkcioniranje Europske unije te ih analizira i ocjenjuje njihovu podudarnost sa stvarnim činjenicama.
Davor Bernardić, predsjednik SDP-a, dao je intervju Jutarnjem listu u kojem je govorio i o problematici odnosa Hrvatske i EU.
- “Hrvatska je zadnja u EU po iskorištenosti sredstava iz fondova EU, Hrvatska zbog nesposobnosti ove vlade nije iskoristila više od 50 milijardi kuna”.
Uglavnom netočno
“Hrvatska je 2019. godine dosegla prosjek EU-a u povlačenju tog novca, ocijenjeno je u Bruxellesu, gdje se održava četverodnevna konferencija Europski tjedan regija i gradova … Na začelju je Španjolska s 58 posto ugovorenih projekata”. Hina, 8. listopad 2019.
Prema podacima Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije (MRRFEU), koordinacijskog tijela, na dan 31.10.2019. godine s prijaviteljima iz RH ugovoreno je ukupno 78% ukupne alokacije u okviru svih Operativnih programa, međutim isplaćeno je samo 37% sredstava.
Hrvatska je imala problema s iskorištavanjem sredstava iz fondova, ali u posljednje tri godine (od 2016.) situacija se bitno popravila.
Dakle, potpuno je netočna tvrdnja da “Hrvatska nije iskoristila više od 50 milijardi kuna”: dio sredstava još nije isplaćen, ali je ugovoren.
- “Hrvatska treba iskoristiti Europski stabilizacijski mehanizam”.
Potpuno netočno
“Države članice europodručja koje se susreću s financijskim poteškoćama, ili kojima prijete takve poteškoće, mogu dobiti financijsku pomoć putem Europskog stabilizacijskog mehanizma (ESM) – financijske institucije koju su osnovale države članice europodručja”. Izvor ovdje.
Samo totalni luđak i idiot bi mogao vjerovati da bi ta rješenja mogli iznaći Davorko Vidović, Rajko Ostojić, Mladen Kešer, Tihomir Jaić, Grčić, Maras i slični ekonomski i stručni nevježe.
Dakle, sredstava iz ESM-a su dostupna samo zemljama koje imaju euro.
- “Vlada nije iskoristila europski kanal likvidnosti s Centralnom bankom”.
Potpuno netočno
“Hrvatska narodna banka dogovorila je s Europskom središnjom bankom (ESB) uspostavljanje linije za valutni ugovor o razmjeni, tzv. valutni swap (engl. swap line), koji će joj stajati na raspolaganju u slučaju potrebe. Valutni swap omogućuje razmjenu kuna za eure u iznosu od 2 milijarde eura”. Izvor ovdje.
Vlade ne sklapaju aranžmane s ESB-om već to radi isključivo Središnja banka, u Hrvatskoj HNB.
Dodajmo ovome i sljedeći detalj: Drugi tjedan zaredom izostao je interes banaka za dodatnom likvidnošću putem jednotjednih kredita po kamatnoj stopi od 0,05 posto, pokazuju podaci Hrvatske narodne banke (HNB). Hina, 25. svibnja
4.“Premda se Viktor Orban slika ispred zastave Velike Mađarske…ministar vanjskih poslova na to šuti”.
Potpuno netočno
“Ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman u četvrtak je komentirao objavu mađarskog premijera Viktora Orbana s kartom velike Mađarske … Generalno su bilo kakve teritorijalne pretenzije u Europskoj uniji nezamislive jer su sve države priznale jedna drugu …uvijek se znala granica između Mađarske i Hrvatske. Postojanje povijesnih karti koje se mogu kupiti u antikvarijatu, a ne tražiti po ormaru, ne odražavaju stvarnost i mislim da su na neki način skretanje pozornosti s tema koje nisu stvarni život, a to je gradnja zajedničke budućnosti“. Izvor ovdje.
- “Hrvatska još nije u Schengenu iako smo ispunili sve tehničke pretpostavke”.
Potpuno netočno
“Europska komisija je danas (22. 10. 2019.) izvijestila o napretku Hrvatske u ispunjavanju potrebnih uvjeta za pristupanje schengenskom području”. Izvor ovdje.
Dakle, prije sedam mjeseci su zadovoljeni tehnički uvjeti za pristupanje Schengenskom prostoru. Nakon toga je Hrvatska preuzela predsjedavanje EU pa je sasvim razumljivo da nije mogla stavljati na dnevni red raspravu u primanju u Schengen.
Odluka o prijemu u Schengen je politička, ne tehnička. Donose ju zajedničkom odlukom sve članice Schengenskog prostora među kojima i nečlanica EU. Bugarska i Rumunjska su također ispunile tehničke uvjete, ali je izostala politička podrška. Slovenija se snažno protivi ulasku Hrvatske u Schengen. Dakle, vlada je učinila sve što se od nje očekivalo. Sada je riječ o političkom procesu.
- “Nismo u eurozoni, premda smo krenuli u taj proces, doduše prekasno”.
Potpuno netočno
Ulazak u Euroskupinu uvjet je koji je Hrvatska preuzela ulaskom u članstvo EU. Hrvatska taj proces nije mogla pokrenuti dok nije izašla iz procedure prekomjernog proračunskog manjka (2017. godine) te prekomjerne makroekonomske ravnoteže. Nacionalna strategija za uvođenje eura je prihvaćena u travnju 2018. godine. U srpnju 2019. godine je Euroskupina na svom sastanku prihvatila pismo namjere o ulasku Hrvatske u Europski tečajni mehanizam (ERM II), prvi korak prema članstvu u Euroskupini. Od tog trenutka je počeo teći procesu pristupanja Euroskupini koji može trajati do tri do deset godina. Više o tome: ovdje, ovdje, ovdje, ovdje, ovdje, ovdje i ovdje.
Dodajmo i sljedeći podatak: Zoran Milanović, kao predsjednički kandidat SDP-a, rekao je kako ne smatra da treba preuzeti euru. “Kakva je takva je, kuna je naša”. Davor Bernardić na tu izjavu nije reagirao.
- “Hrvatska nije reformirala Dublinski protokol, nije nametnula agendu njegove promjene kad su u pitanju migranti”.
Potpuno netočno
Dublinski protokol (u punom naziv Konvencija) odnosi se na utvrđivanje kriterija i mehanizama za određivanje države članice odgovorne za razmatranje zahtjeva za međunarodnu zaštitu koji je u jednoj od država članica podnio državljanin treće zemlje ili osoba bez državljanstva. Riječ je o dokumentu Europske komisije koji ne može reformirati neka zemlja članica.
Kad je riječ o nametanju agende, na sastanku ministara unutarnjih poslova EU 24. siječnja u Zagrebu, ministar Davor Božinović je rekao: “Novi institucionalni ciklus Komisije prilika je da odgovorimo na očekivanja naših građana kada je riječ o sigurnosti i postavljanju temelja vezanih za novi pristup zaštite načela slobode kretanja, migracijama i azila”. Po pitanju izrade novog Pakta o migracijama i azilu trenutno se provode savjetovanja u državama članicama kako bi se došlo do najdjelotvornijeg rješenja. Božinović je rekao da mjere i koraci ”o kojima su danas razgovarali moraju biti provedene na sve tri migrantske rute” (istočno, srednjoj i zapadnomediteranska).
Ylva Johansson, povjerenica za unutarnju politiku, tom je prigodom rekla: “Do proljeća ćemo predstaviti novi Pakt o migracijama i azilu”. Sve je zastalo zbog pandemije, ali je povjerenica Johansson 18. svibnja izjavila: “Nadam se da ćemo moći predstaviti (Pakt) početkom ljeta”. Mediji spominju lipanj.
- “Nismo uspjeli izboriti ni datum početka pregovora za Albaniju i Makedoniju”.
Potpuno netočno
Odluku o otvaranju pregovora s Albanijom i Sjevernom Makedonijom su u listopadu prošle godine blokirale Francuska i Nizozemska. U ožujku ove godine na summitu Europskog vijeća donesena je odluka o otvaranju pregovora s Albanijom i Sjevernom Makedonijom. Nije donesena odluka o datumu zbog protivljenja tih dvaju, ali i nekih drugih članica.
Odluka o početku pregovora je politička i mora biti donesena jednoglasno. Hrvatska je učinila korak više od Finske koja je predsjedala u jesen 2019. godine.
VEZANI ČLANCI