Sutra će biti živahno na Franji Tuđmanu.
Užurbani poslovni ljudi vući će velike kufere, predavati ih na check inu, pa loviti slobodna mjesta u čekaonici, brzo otvarati laptope, telefonirati, slati mailove do last calla. Pa će zadihani uletit u avion.
Nervozni, s ogromnim kamenom u želucu, jer odgovornost je na njima.
Jučer popodne primili su kratke pozive, odsječne.
Metalni glas je priupitao, Jeste li vidjeli mail, zašto niste odgovorili?
A u mailu obavijest da ih na aerodromu čeka avionska karta na njihovo ime, odrediste Peking, a nekima od njih Toronto. Napisano je također, da se radi o poslovima od najveće, strateške važnosti za državu, te da će put trajati dok posao ne obave. U prilozima su dane puste tablice i podaci o robi koju moraju naručiti u što kraćem roku, a koje su dešifrirali cijelu noć. Dešifrirali kažem, jer tipovi koji sada smrtno ozbiljni bleje u laptope na aerodromu dr. Franjo Tuđman, napamet znaju preračunavati koliko je metara kubnih preračunato u kilovate, ali ove kurčeve tablice ne razumiju ni malo.
Kakav kurčevi grah?
U napomenama piše da jedan prosječan Hrvat dnevno isprdi oko 6 dl plina. Strateški je plan dostići tri litre prdaca na dan, dakle, povećanje pet puta. U roku najviše dva mjeseca.
Jerbo za dva mjeseca počinje sezona grijanja.
Hrvatska troši malo manje od tri milijarde kubičnih metara plina, od toga je najveći dio ruski plin, kojeg su do sada oni uvozili.
Nakon jučerašnje izjave poštovanog gospodina Plenkovića da je Krim Ukrajina, hitnom odlukom uprave njihovog poduzeća od stručnih suradnika za uvoz plina, promijenjen im je naziv radnog mjesta u stručni suradnik za uvoz plinskih supstituta.
A poduzeće im je preimenovano u prduzeće!
Plinski supstituti su grah i kupus.
Konzumacija kojih tjera na prdenje.
Za očekivati je da će Rusija malim prstom zatvoriti ventile na Sjevernom toku koji idu prema Hrvatskoj, jer je Krim Ukrajinski (A.P.)
A dovitljivi Hrvati, pametan narod koji je izabrao Plenkovića da ih vodi, imati će rješenje.
Milioni tona graha uvezenog iz Kine i Kanade.
Jer dolazi nam zima.
Sezona grijanja. Po svemu sudeći biti će to Grijanje na prdenje.
Proizvodnja graha u Hrvatskoj, zahvaljujući povoljnosti klime i tla, ima dugu tradiciju. Grah se tradicionalno većinom kao združeni usjev uzgajao u gotovo svim seoskim obiteljskim gospodarstvima većim dijelom za potrebe vlastitog domaćinstva, a tržni su se viškovi redovito prodavali i činili značajnu prihodovnu stavku kućnog proračuna. Do prije tridesetak godina Hrvatska je u potpunosti zadovoljavala svoje potrebe za grahom, a značajne su se količine izvozile. Nažalost otvaranjem hrvatskog tržišta za uvozne poljoprivredne proizvode i domaća proizvodnja graha opada, a značajno se povećava uvoz.