Barokomora

Zove se Nova bolnica jer novije od nje nema. Od postanka Republike Hrvatske u Zagrebu nije otvorena, a kamo li izgrađena neka bolnica. Valjda zato da se Zagrepčani ne bi zbunjivali pa je nazivali Nova bolnica, umjesto ove Nove bolnice koja je još uvijek nova. A nije.

Ustav 1974.

Prvi put u istoriji ljudskog društva, radni čovek dobio je pravo da upravlja rezultatima svoga rada i postao sam svoj predstavnik, poslanik i odbornik. Grmio...

Pretplatite se na Newsletter

Primajte najnovije članke u svoj pretinac elektronske pošte

Danas opet aktualno: Hrvatska, zemlja s dva stara pozdrava – Za dom spremni i Prst u prkno!

  Vječna je tema razgovora i prijepora razgovor o iskrivljenoj prošlosti. A takvi ljudi ni nemaju budućnosti. Danas se opet aktualizrala diskusija o ZDS. Pa...

Miroslav Škoro postao je pripadnik Kninske bojne, hoće li dobiti čin i spomenicu?

Postoje stvari koje me raznjupaju. Popizdim da se sav tresem. Obično se mogu svrstat u dvije riječi. Pokvarenost i zatucanost. Naravno u kombinaciji. Priznam, uistinu nisam sreo u zadnjih...

Dragi političari, bilo bi lijepo kada bismo mi mogli poentirati nad smrću nekoga od vaših bližnjih. Da smo egal!

Javlja mi se SMS-om čitatelj Milijan B. iz Zaboka, da je danas, prolazeći preko Trga žrtava fašizma u Zagrebu, u fontani ugledao crnog labuda...

Moja susjeda, gospođa Marija, umirovljenica je. Već petnaest godina je u mirovini, nakon punih trideset i pet godina grbljenja i rada. Mirovina, ona obiteljska joj je sedamsto EUR, što znači da je do smrti supruga gospođa Marija dobivala nekakvu crkavicu. Za trideset i pet godina rada. Polovicu svog radnog staža gospođa Marija provela je radeći i gradeći Republiku Hrvatsku, popunjavajući davanjima i otimanjima iz svoje plaće ovo u čemu sada živimo.

Rok uporabe se skraćuje

Valja priznati da je pola svog radnog vijeka gospođa Marija radila u onoj mrskoj državi, a iz plaće su joj uzimali i gradili stanove, bolnice, škole, tvornice, ambulante i domove zdravlja. Ova sadašnja država bolja je od one mrske. Jer ne otimlje novce da bi gradila bolnice, domove zdravlja i ambulante. Otimlje radi otimanja.

Nije čekala dugo, svega nekoliko minuta, sestra je uvodi u ambulantu, liječnik vedar, simpatičan, širokog osmijeha poput manekena za zubnu pastu, ljubazno joj nudi stolac da sjedne. Isti liječnik, onaj nadrkani liječnik iz bolnice koji ju je poslao u privatnu kliniku. Ne pita ništa, uzima papire i gleda. Ili glumi da gleda. Jer zna sve, upravo ju je on jučer u bolnici pregledao i osorno joj preporučio kliniku tu i tu za nikad čuo pregled. Pregled koji se ne radi u bolnici u kojoj on osorno radi, ali se radi u privatnoj klinici u kojoj on nasmiješeno radi.

Kako godine idu, gospođi Mariji se nekako skraćuje rok uporabe, upravo kao i vama i meni. Sve češće pobolijeva, što i nije loše, nije joj dosadno, jer dane provodi u naručivanju i uživa u blagodatima dugih rokova za preglede u bolnicama. Kad nije kod svog liječnika na Internetu traži privatne klinike i naziva raspitujući se o mogućnostima pregleda, a onda diskretno upita i cijenu. Onako uz put, kao nije bitno. A naravno, cijena jest najbitnija.

 

Srećom postoje i ljubazni liječnici, to su oni koji su ujutro nadrkani

Osorni liječnik joj je preporučio nekakav nikad čuo pregled, koji se ne radi u bolnici, ali ga radi nekakva razvikana klinika. Nazvala je razvikanu privatnu kliniku, dobila termin za nikad čuo pregled, zagrabila je novčanik s EUR-ima za platiti pregled, registrator pun nalaza, mišljenja, snimaka i osvanula u privatnoj klinici koju joj je preporučio bolnički liječnik, zaposlen u zagrebačkoj bolnici. Posjeli su je u lijepo uređenu malu čekaonicu prepunu cvijeća i lijepih slika nasmiješenih ljudi, svi na slikama djeluju zdravo, valjda jer se liječe u toj privatnoj klinici kojoj je vlasnik nekakav općepoznati seronja i sroljo, koji je nekada bio i ministar. Nije čekala dugo, svega nekoliko minuta, sestra je uvodi u ambulantu, liječnik vedar, simpatičan, širokog osmijeha poput manekena za zubnu pastu, ljubazno joj nudi stolac da sjedne. Isti liječnik, onaj nadrkani liječnik iz bolnice koji ju je poslao u privatnu kliniku. Ne pita ništa, uzima papire i gleda. Ili glumi da gleda. Jer zna sve, upravo ju je on jučer u bolnici pregledao i osorno joj preporučio kliniku tu i tu za nikad čuo pregled. Pregled koji se ne radi u bolnici u kojoj on osorno radi, ali se radi u privatnoj klinici u kojoj on nasmiješeno radi.

I tako, liječnik joj spomene i napiše da bi bilo dobro napraviti pregled u barokomori. Superljubazni liječnik, širokog blistavog osmijeha isprati je do prijema, gdje gospođi Mariju gurnu pod nos račun, nešto malo veći od dvije Plenkovićeve božićnice. A ona je dobila samo jednu. Svake dvije godine i malo još više gospođa Marija ima financijsku šansu za pregled kod nasmiješenog liječnika. Ali samo u slučaju kd bi izbori bili svake godine. Pa onda kapne i božićnica.

Pročitajte i ovo:
Ko ide po selu, dobije po čelu!

Sutradan kod liječnika obiteljske medicine gospođa Marija saznaje da ta bačva u koju je želi ugurati liječnik širokog osmijeha, a koja se stručno zove hiperbarična komora, postoji u gospođi Mariji nedalekoj Novoj bolnici. Nikad gospođi Mariji nije bilo jasno zašto se ogromna zgrada nalik na nekakav brod, gadnjikave zelene boje zove Nova bolnica, a sagrađena je pred trideset i pet godina.

A odgovor je jasan. Ko dan.

Zove se Nova bolnica jer novije od nje nema. Od postanka Republike Hrvatske u Zagrebu nije otvorena, a kamo li izgrađena neka bolnica. Valjda zato da se Zagrepčani ne bi zbunjivali pa je nazivali Nova bolnica, umjesto ove Nove bolnice koja je još uvijek nova. A nije.

I tako, gospođa Marija je saznala da se negdje u toj bolnici nalazi ta bačva u koju bi ona trebala ući i koja bi joj pomogla izliječiti njenu bolest.

Liječnik obiteljske medicine pogleda procjenjujući u gospođu Mariju, onako sitnu i krhku, odma mu je bilo jasno da gospođa Marija nije nikada bacala bombe, jurišala na neprijateljske rovove, borila se prsa o prsa, polagala protupješačke mine. Ni zoljom ne zna rukovati. Nije se ni vraćala s bojišta tegleći prepune torbe ratnog plijena. Pa onda polako protisne. Da, u Novoj bolnici postoji barokomora, ali pravo na korištenje komore imaju branitelji, a Vi gospođo Marija, mislim da braniteljica niste.

 

Branitelji naprijed, ostali stoj. Ko vas jebe. Na stranu što je barokomora kupljena od novaca koje je u zdravstveni fond uplaćivala i gospođa Marija, ako ništa drugo, drugu polovicu svoga radnog vijeka, a barokomora je utrpana u zgradu koju je financirala gospođa Marija u prvoj polovici svoga radnog vijeka. Ona nema pravo na zdravlje. Imaju samo branitelji. Jedino da proba privatno.

A korištenje privatne barokomore i nije baš nešto skupo. Ko penzija gospođe Marije. Obiteljska penzija, jer gospođa Marija svojim radom u trideset i pet godina zaslužila je samo crkavicu. Pizdu ledene vode.

Tri cijela dva centa na dan

Dvanaest EUR godišnje, pa tako trideset i pet godina. Tri cijela dva centa na dan radnog staža. To je mirovina gospođe Marije. Osam sati na dan, da bi u mirovini punim plućima uživala u tri cijela dva centa koja je dobila na ime rada u jednom danu. Žena koja je odvajanjem iz plaće gradila bolnice, ambulante, tvornice, škole, vrtiće. A sada nema pravo ući u bačvu koja je kupljena i njenim novcem, a bačva ugurana u zgradu koja je izgrađena i njenim novcem.

E, jebem li te Vili. I tebe i tu tvoju nakaradu.

I sada, gospođa Marija ne može ući u bačvu koja njoj znači kvalitetan život. A bačva udaljena samo nekoliko stotina metara. U Novoj bolnici koja nije nova. Jer nije branitelj. A novaca za privatnu barokomoru nema.

No, predložio sam joj elegantno rješenje problema. Nek se upiše u registar branitelja.

Pa će bit svega.

Magarac

Vozio sam danas. Jak vjetar tresao je auto. Otvorio sam prozor, samo malo. Studeno je vani. Baš jako hladno. U autu je toplo, vozim...

Potjeh u potrazi za tintom

Pažljivo otvaram bočicu tinte koju sam izvadio iz kutije. Vrhovima prstiju, blago, pazeći da se ne uprljam tintom. Poklopac okrenut prema gore, odlažem na...
6,385ObožavateljiLajkaj
316SljedbeniciSlijedi
4,805SljedbeniciSlijedi
74,569PretplatniciPretplatiti

Bolnica na kraju grada

Kao mladić sretao sam stare babe iz obitelji, sretao sam i njihove vršnjake i vršnjakinje, svi oni su mi škripajući gebisom šuškali Zdravlje sinko,...

Odselite ako možete!

Živio sam vani. Ne dugo, skoro sedam godina. U nekim dalekim državama, različitim političkim sustavima. Teško je otići. Teško je ostaviti roditelje, obitelj, prijatelje,...

Primorac dobiva po dršku

Posljednji su trzaji kampanje. A ona se ne da. Riče se, migolji, trese, jer zna da joj je sutra zadnji dan života. Prekosutra će...

Najnovije

spot_img

Sankcije

Svake druge srijede. Točno u 935, penjao se stepenicama. Elegantno tamnoplavo odijelo, snježno bijela košulja, lijepo pripasana kravata. Crne cipele savršeno ulaštene. Čekao sam...

Pročitajte...