Pismo dr. Miranda Mrsića, člana SDP-a, klubovima zastupnika

n/r Zastupnicama i zastupnicima svih saborskih klubova

Zagreb, 29. 9. 2022.

Predmet: Pismo s reakcijom dr. Miranda Mrsića povodom raspave o izmjenama
Zakona o zdravstvenoj zaštiti

Poštovane saborske zastupnice i zastupnici,
Potaknut nedavno iznijetim stavovima ministra zdravstva Vilija Beroša, tijekom rasprave o izmjenama Zakona o zdravstvenoj zaštiti dužan sam Vas upozoriti na probleme koji će nastati usvajanjem ovakvog prijedloga zakona. Ne samo da neće donijeti boljitak zdravstvenom sustavu, pa samim time niti našim građanima u zdravstvenoj potrebi, već će unijeti nered i nejednako postupanje prema zaposlenima u sustavu zdravstva.

Naime, ministar Beroš uputio je u proceduru Konačni prijedlog Zakona o dopunama Zakona o zdravstvenoj zaštiti kojim se liječnicima, koji prema općem propisu o reprezentativnosti nisu imali dovoljan broj članova da bi stekli reprezentativnost, omogućava reprezentativnost za kolektivno pregovaranje.

Zakon o reprezentativnosti donesen je u suglasju sa sindikalnim središnjicama i to je zakon koji regulira međusobne odnose sindikata posebno na području kolektivnog pregovaranja. Stav središnjica prilikom donošenja zakona bio je da je reprezentativan onaj sindikat koji ima 20% članova od ukupnog broja sindikalno organiziranih radnika. U slučaju da sindikat ima manji broj članova moguće je da se sindikati udruže i tako osiguraju reprezentativnost. Zadnji primjer tog udruživanja je kod pregovora u Croatia airlines-u gdje su se sindikat pilota i sindikat kabinskog osoblja sporazumjeli da zajedno pristupe pregovorima.
Nemogućnost sindikata liječnika da si osigura reprezentativnost većim učlanjivanjem liječnika u sindikat ili sporazumom s drugim sindikatima kako bi si osigurali reprezentativnost za kolektivno pregovaranje, kao ključna motivacija ministra za izmjene Zakona o zdravstvenoj zaštiti kako bi se pogodovalo jednom sindikatu jest izravno miješanje Vlade u slobodu sindikalnog organiziranja.
Ne samo da je pravno dvojbeno da se jednim propisom koji nema nikakve veze s kolektivnim pregovaranjem uređuje pitanje koje je uređeno općim propisom kako bi se pogodovalo jednoj skupini zaposlenih u zdravstvenom sustavu nego je i skandalozno da u uvjetima kada Europska unija traži od Hrvatske poticanje sustava kolektivnog pregovaranja ministar Beroš svojim prijedlogom zakona u kompletu narušava taj sustav otvarajući time vrata strukovnom kolektivnom pregovaranju, koje će unijeti totalni nered ne samo među radnicima zdravstvenog sustava, već i radnicima u ostalim sektorima, ali i poslodavcima.

Pročitajte i ovo:
Imate žulj? Najbolje odmah otići na hitnu

Ministar Beroš će biti zaslužan da će najveći dio vremena buduće vlade trošiti na strukovno kolektivno pregovaranje. Očito je da će o ovom Zakonu zadnju riječ dati Ustavi sud RH.
Također je krajnje neodgovorno da se totalno zanemaruje mišljenje sindikalnih središnjica i
poslodavaca u vezi navedene teme, i to onih koji izravno sudjeluju u kolektivnim pregovorima, stavljajući interese liječnika ispred svih ostalih.

Naši građani svakodnevno svjedoče lošem upravljanju zdravstvenim sustavom te nemogućnosti ostvarivanja svojih temeljnih prava u okviru zdravstvenog sustava, nedostatku liječnika i medicinskog osoblja, dugim listama čekanja, i činjenici da si sve više zdravlje mogu osigurati samo oni sa „dubokim džepom“. Umjesto da se ministar uhvati u koštac s navedenim problemima, ministar svojim zakonskim intervencijama, nanosi još veću štetu, koja će biti nepopravljiva, a za što ćete biti na kraju izravno odgovorni Vi ako glasate za ovaj prijedlog zakona. Stoga Vas pozivam da zaustavite najavljene dopune
Zakona o zdravstvenoj zaštiti!

                                                                                        Dr. Mirando Mrsić

Spectator
Spectator
Samostalan, neovisan, nadrkan, do zla Boga disgrafičan. Ne poznajem, na žalost, Sorosa da investira u mene. Ne poznajem ni razne sjecikese koje kupuju naklonost vlasnika portala, da ulože u mene. Ne poznam nikoga tko bi ulagao u mene. Jer ne volim da se bilo što ulaže u mene. Puno ja toga znam, ali sve moje znanje je samo kap u oceanu moga neznanja. A u oceanu nikako ne možeš uočiti jednu jedinu kap. Onu kap moga znanja…

Vezani članci

Društvene mreže

8,496ObožavateljiLajkaj
5,163SljedbeniciSlijedi
12,384PretplatniciPretplatiti

Najnovije na portalu

Spectator na Twitteru

Svijet se zajebava memeovima o ostarjelom Ronaldu. Za sada nisam primijetio sličnu zajebanciju na račun Luke Modrića, koji isto tako ne shvaća da je postao star koji je star. Nisu ni njemu rekli, jer bi to bio znak jugoslavenstva, komunjarstva...
Mumija

Dobro je da imamo EU.
Nakon neodvojivih čepova dosjetili su se zabrani šećera u vrećicama uz kavu, čaj i slično. Zabranjuje se sva jednokratna ambalaža.
Meni je to logično, pa kakve smo debile gore poslali, rezultati su primjereni.

Učitajte još

Pretplatite se na Newsletter

Primajte najnovije članke u svoj pretinac elektronske pošte

Najnovije na portalu

Kentauri

U astronomiji je poznat pojam tijela koja ne ostaju trajno u istom orbitalnom prstenu, već njihova putanja značajno varira tijekom vremena zbog gravitacijskih utjecaja...

Zemlja sreće jerbo imamo Andreja

Svaki od nas ima nekakav popis. Evo, ja imam popis za kupovat u dućanu. Na popisu su fileki, panceta, kapula, nekakve salvete, i par...

Dan državnosti, verzija HDZ je danas!

Događaji su se tih dana mijenjali iz dana u dan, kao na traci. U vrlo kratkom vremenu nestala je Jugoslavija. Ondak je dana 08.10.1991....