Ovih dana poput ptice Fenix uskrsnula je Gabrijela Žalac. Koračala je prema Županijskom sudu čvrsto poput tenka, novinari su skakali na nju, ali komentara ona nije imala. Naravno da su novinari postavljali kriva pitanja na koja je ona samo bahato odmahivala granom.
A trebali su je pitati:
Ali eto, nisu, Jer, strogo kontrolirani medijski prostor.
Sjednica optužnog vijeća zagrebačkog Županijskog suda, koja je trebala potvrditi optužnicu protiv bivše ministrice Gabrijele Žalac u aferi Softver, odgođena je do 9. lipnja. Razlog odgode je navodni pokušaj dogovora između Žalac i Ureda europskog javnog tužitelja (EPPO) o mogućoj nagodbi. Ako do nagodbe dođe, to bi značilo da bi Žalac priznala krivnju za optužbe koje joj EPPO stavlja na teret. Do sada je negirala krivnju, pa bi takav razvoj događaja bio značajan preokret u slučaju. EPPO je optužnicu protiv Žalac i drugih podigao u prosincu 2022. godine, tereteći ih za trgovanje utjecajem i zloupotrebu položaja prilikom nabavke softverskih programa PLUR i SPUR tijekom 2017. i 2018. godine. Prema tvrdnjama tužiteljstva, tim aktivnostima proračun EU oštećen je za najmanje milijun eura, dok je hrvatski državni proračun pretrpio štetu od najmanje 300.000 eura.
Ako Žalac prizna krivnju i postigne nagodbu s EPPO-om, to bi bilo veliko iznenađenje s obzirom na njezino dosadašnje negiranje krivnje.
Hoće li doći do nagodbe ili će se proces nastaviti, bit će poznato 9. lipnja. Ovaj slučaj ostaje jedan od najzanimljivijih pravnih procesa u Hrvatskoj, s mogućim dalekosežnim posljedicama. Ishodi ovog slučaja mogu varirati ovisno o tome hoće li doći do nagodbe između Gabrijele Žalac i Ureda europskog javnog tužitelja (EPPO) ili će se suđenje nastaviti. Evo nekoliko mogućih scenarija:
-
Nagodba
Ako Žalac postigne dogovor s EPPO-om, vjerojatno će priznati krivnju u zamjenu za blažu kaznu. To bi moglo značiti smanjenu zatvorsku kaznu ili drugačiji oblik sankcija, poput novčane kazne ili uvjetne kazne. Time bi se izbjegao dugotrajni sudski postupak.
-
A.P.
Hoće li eventualna nagodba biti postignuta tek nakon što Gabrijela Žalac riješi najveću enigmu hrvatskog pravosuđa. Identificira čuvenog A.P. iz prepiske s Josipom Rimac? Tko je A.P. hrvatska je inačica američkog vječnog pitanja Tko je ubio Kennedya.
-
Suđenje i presuda
Ako nagodba ne bude postignuta, slučaj će se nastaviti pred sudom. Ovisno o dokazima, Žalac može biti oslobođena ili osuđena. Ako je osuđena, kazna može uključivati zatvor, novčane kazne ili druge pravne posljedice.
-
Političke i društvene posljedice
Bez obzira na ishod, ovaj slučaj ima širi utjecaj. Ako Žalac prizna krivnju, to bi moglo dodatno naglasiti problem korupcije u Hrvatskoj i utjecati na javno povjerenje u političke institucije. S druge strane, ako bude oslobođena, moglo bi doći do rasprave o pravosudnom sustavu i načinima procesuiranja ovakvih slučajeva.
-
Utjecaj na EU fondove
Budući da je dio optužbi vezan uz sredstva iz EU fondova, presuda bi mogla utjecati na način na koji se takva sredstva nadziru u budućnosti. Stroža regulacija i nadzor korištenja EU fondova mogli bi postati prioritet.
Tjednik Nacional objavio je bombastičan članak o Plenkovićevoj umiješanosti u aferu Software. Sažeto, to izgleda otprilike ovako:
- Svjedok tvrdi da je premijer Plenković bio uključen u nabavu spornog softvera, te da bi se trebalo utvrditi je li utjecao na cijenu.
- Svjedok, koji poznaje Gabrijelu Žalac i Mladena Šimunca, izjavio je da je Žalac otkrila detalje o Plenkovićevom sudjelovanju.
- Iako se boji za vlastitu sigurnost, svjedok je potvrdio kontakte s istražiteljima i detaljno opisao Plenkovićeve sastanke s Žalac u njegovom uredu.
- Gabrijela Žalac optužena je za korupciju, preplativši softver za 1,8 milijuna eura.
- EPPO ju je uhitio nakon što je Uskok odustao od slučaja.
- Istraga se nastavlja, a Žalac se suočava s mogućnošću vraćanja novca i daljnjim optužbama.
Naravno, u tom svjetlu treba gledati jučer održani sastanak Glavnog državnog odvjetnika, kojem je kao što je do sada vidljivo, glavni posao štititi lik i djelo Andreja Plenkovića i voditeljice Ureda EPPO u Zagrebu Tamare Laptoš. Njihove izjave, naročito ona Tamare Laptoš indikativne su.
Mi sto puta naglašavamo da nismo rivali, ni neprijatelji, nego smo partneri. U krajnjem slučaju mi cijeli život zajedno radimo po raznim institucijama”, rekao je Turudić.
Tužiteljica u zagrebačkom uredu EPPO-a Tamara Laptoš također je kazala da je odnos vrlo dobar te da nema nikakvog rivaliteta.
Obzirom na rečeno, približavanje je u toku, teško da će konačno organima progona u Republici Hrvatskoj ikad postati jasno tko je A.P.
Gabrijela će se nagoditi, ostaje samo jedna sitnica, kako namiriti 1.413.000 EUR-a, koliko je Gabica drpila EU kasi?
Ali, uvjeren sam da to i nije problem. HDZ ima kao što znamo Kasu uzajamne pomoći, Proračun Republike Hrvatske pa će i to biti riješeno.
Vuk sit a koze na broju, osim ako Gabi ne pojede koju…