Hoće li 18. svibnja 2019. biti dvije kolone?

Hoće li štovatelji lika i djela Ante Pavelića, nekadašnjeg generalnog direktora poduzeća zvanog Maksove mesnice, osamnaesti svibanj ove godine obilježiti u dvije kolone?
Pitanje je to koje me već dulje vrijeme muči.
Evo, ove je godine i državni vrh, reko da neće ići u Bleiburg jer su sprječeni.
Nisu rekli, konkretno precednik Njonjo, da li će tu subotu ići na firmu nekom rođaku u Klokočevac ili će se otputiti u Rim.
Na obilježavanje velikog događaja u povijesti NDH.
Na proslavu godišnjice potpisivanja Rimskih ugovora.
Toga je dana, daleke, a opet tako nam drage i bliske 1941. poglavnik sa svom svojom bulumentom u veličanstvenoj palači Palazzo Venezia potpisao Rimski ugovor.
Nekima je 1941. draga jer je ostvaren nekakav i nečiji san, a drugima je draga jer je nekima dopizdilo sve i pokrenuta je borba protiv najvećeg zla.
Tim je ugovorom, ničim izazvan, sroljo koji se volio nazivati poglavnikom Italiji prepustio:
  • okolicu Zadra, Šibenik, Split, otoci Rab, Krk, Vis, Lastovo, Korčula, Mljet i mnoštvo drugih manjih otoka, kao i Boka Kotorska te dijelovi Hrvatskog primorja i Gorskog kotara, ukupno 5.380 km2 teritorija, naseljenih s približno 400.000 Hrvata i posve neznatnim brojem Talijana. Od morske obale, Hrvatskoj su ostavljena uglavnom područja s negostoljubivom obalom i bez većih luka, s izuzetkom Dubrovnika
  • drugim ugovorom (“Sporazum o pitanjima vojničkoga značaja”), koja se odnose na jadransko primorsko područje NDH se obvezala da će otoci i morska obala biti pod potpunom talijanskom vojnom kontrolom (tzv. Prva zona), a da u širem području u zaleđu (tzv. Druga, demilitarizirana zona) neće podizati nikakve vojne objekte ni držati ratnu mornaricu. Uspostava prve i druge zone je u pregovorima predstavljena kao talijansko popuštanje – naime su oni ispočetka bili zahtijevali da cijelo to područje, te još šire područje zaleđa – sve do Karlovca – budu izravno pripojeni Italiji, pri čemu NDH ne bi ostao apsolutno nikakav izlaz na more;
  • trećim dokumentom (“Ugovor o jamstvu i suradnji između Kraljevine Hrvatske i Kraljevine Italije”) Italija je postala jamcem političke nezavisnosti hrvatske države, talijansko pokroviteljstvo u vanjskopolitičkim i vojnim pitanjima, a bilo je predviđeno također i valutno i carinsko povezivanje.
  • Treći ugovor nikad nije bio proveden u cijelosti iako je dogovoren, posebno odrednica vezana za krunjenje savojskog princa Aimonea Roberta Margherita Maria Giuseppea di Torino za hrvatskog kralja pod imenom Tomislav II.
Dakle, takozvana NDH dobila je i kralja.
Pravog, originalnog nauljenog Talijančića. Koji se nazvo Tomislav II.
Da se ne bi zajebavali, dajem vam i kompletni Rimski ugovor, pa pročitajte kakvih sranja u njemu ima.
Čudnom igrom sudbine,  ali i prvenstveno zaslugom Engleza, kojima se klatež skupljena na Bleiburgu gadila, pa su je vratili natrag, partizanima da se sa njima igraju ringe ringe raja, po pravilima koja u upravo ti isti ustaše propisali, sve se odvilo na isti datum.
18.svibnja.
Pa će krkani koji predstavljaju vlasti, recimo nekakvo izaslanstvo općine  u Dugopolju, koje je bilo pod talijanskom vlašću, nostalgično hodočastiti na Bleiburg.
Odati počast ustašama koji su ih predali Talijanima.
Ali su svi oni veliki Hrvati.
A tko će u Rim? Na obilježavanje.
Pa makar da netko ode sam, dan prije u tišini skromno, poput hodočasnika i upiše u knjigu dojmova ovako nekako:
Neka ovo uvijek bude samo mjesto pijeteta, ali i mjesto koje će nas opominjati koliko je važno mlade naraštaje odgajati za mir, zajedništvo i solidarnost među ljudima i narodima. Prošlost ne možemo promijeniti, ali budućnost možemo graditi na bolji način, za ljepši i humaniji život svih ljudi u Hrvatskoj i diljem svijeta.
Jebo me patak, ja to ne razumijem. Predali dobar dio države Talijanima, a neki pate od nosatlgije za njima.
A stvar je jednostavna.
Potovarit te nostalgičare u brodove, i jednosmjernom kartom u Italiju.
Pa nek vole Hrvatsku iz Italije.
I zabraniti Ustavom bilo kome pod bilo kojim uvjetima potpisivati bilo kakve ugovore sa bilo kime, sa bilo kojom državom sa apeninske čizme.
To bi bilo zgodno, kaj ne?
Pročitajte i ovo:
Medvedi u ofenzivi
Spectator
Spectator
Samostalan, neovisan, nadrkan, do zla Boga disgrafičan. Ne poznajem, na žalost, Sorosa da investira u mene. Ne poznajem ni razne sjecikese koje kupuju naklonost vlasnika portala, da ulože u mene. Ne poznam nikoga tko bi ulagao u mene. Jer ne volim da se bilo što ulaže u mene. Puno ja toga znam, ali sve moje znanje je samo kap u oceanu moga neznanja. A u oceanu nikako ne možeš uočiti jednu jedinu kap. Onu kap moga znanja…

Vezani članci

Društvene mreže

8,496ObožavateljiLajkaj
5,161SljedbeniciSlijedi
12,384PretplatniciPretplatiti

Najnovije na portalu

Spectator na Twitteru

Svijet se zajebava memeovima o ostarjelom Ronaldu. Za sada nisam primijetio sličnu zajebanciju na račun Luke Modrića, koji isto tako ne shvaća da je postao star koji je star. Nisu ni njemu rekli, jer bi to bio znak jugoslavenstva, komunjarstva...
Mumija

Dobro je da imamo EU.
Nakon neodvojivih čepova dosjetili su se zabrani šećera u vrećicama uz kavu, čaj i slično. Zabranjuje se sva jednokratna ambalaža.
Meni je to logično, pa kakve smo debile gore poslali, rezultati su primjereni.

Učitajte još

Pretplatite se na Newsletter

Primajte najnovije članke u svoj pretinac elektronske pošte

Najnovije na portalu

Inati se Slavonijo

Počelo je. Svjetsko prvenstvo  nogometu. Moje svakovečernje Mućke padaju u drugi plan, jerbo, fudbal. Danas navijam za Mexico, uglavnom navijam za Mexico. Slušam Himno...

Odlazak Kreza

Portir Ivek stajao je na porti. Važna izraza lica, kraj zatvorene kapije, poput američkog admirala koji komandira nosačem aviona, ponosno i uznosito. Buljuk radnika...

Švicarska

Hrvatska će biti kao Švicarska. Grmjelo je Trgom Republike, na predizbornom skupu davne 1990., a euforična gomila oduševljeno je klicala, dok je govornik, doktor...